top of page
Search

Nova vloga, nova družba? 3 načini, kako materinjenje preoblikuje prijateljstva

  • asja
  • Feb 24
  • 3 min read


Postati mama ni le življenjska prelomnica, temveč tudi filter, skozi katerega se prečisti tvoja mreža prijateljstev. 


Nekatera se poglobijo, druga zbledijo ali se začasno ustavijo, pogosto pa se pojavijo tudi nova. Te spremembe so povsem naravne in so del procesa prilagajanja novi življenjski vlogi.


Jaz štejem za izjemen blagoslov, da je moja najboljša prijateljica prvič zanosila hkrati kot jaz in je bila to neprecenljiva podpora in sopotništvo. Najini otroci se tudi dobro razumejo in se radi podružimo ob različnih priložnostih. In tako je tudi še z več drugimi odnosi, s katerimi smo sedaj družinski prijatelji.


V psihologiji prijateljstvo razumemo kot pomemben dejavnik socialne opore, ki vpliva na naše duševno zdravje. Zato je razumljivo, da lahko spremembe na tem področju prinesejo občutke izgube, pa tudi nove priložnosti za rast. Tukaj so tri ključne spremembe, ki jih lahko pričakuješ:



Že nosečnost nas spremeni.
Že nosečnost nas spremeni.


1. Nekatera prijateljstva zbledijo ali se začasno ustavijo

Prijateljstva se skozi življenje spreminjajo, vendar se v obdobjih večjih prehodov, kot je materinstvo, ta proces še pospeši. Ena izmed pogostih sprememb je, da se nekateri odnosi ohladijo – ne nujno zaradi nesporazumov, temveč zaradi razlik v življenjskih slogih in prioritetah. PS: Morda se boš s temi osebami znova našla, ko bodo tvoji otroci malo večji in te bodo manj potrebovali oz. bodo tudi te ženske postale mame in to vas lahko ponovno poveže.


🔹 Psihološki vidik: Raziskave na področju socialne psihologije kažejo, da so prijateljstva pogosto vezana na skupne izkušnje in okoliščine. Ko se ena oseba premakne v novo življenjsko fazo, se lahko skupni imenovalci zmanjšajo, kar povzroči občutek oddaljenosti. To ne pomeni, da je prijateljstvo izgubljeno – včasih le potrebuje čas in novo priložnost za prilagoditev.


Čeprav se to lahko zdi boleče, je pomembno razumeti, da niso vsa prijateljstva namenjena trajnosti. Nekatera odnose preprosto služijo določenemu obdobju v življenju. Namesto da bi se osredotočala na izgubo, lahko pogledaš na to kot na prostor za nove, bolj usklajene odnose.


2. Povežeš se z ljudmi, ki so v podobni situaciji

Postati mama pomeni vstopiti v nov krog ljudi, kjer so tvoje skrbi in izzivi razumljeni. Materinske skupine, spletne skupnosti in spontana srečanja v parku lahko pripeljejo do novih, globokih prijateljstev.


🔹 Psihološki vidik: Socialna primerjava (teorija Festingerja) pojasnjuje, da imamo ljudje naravno težnjo, da iščemo podobno misleče posameznike, še posebej v obdobjih sprememb. Ko postaneš mama, lahko tvoja stara socialna mreža ne ponuja več istega razumevanja, zato iščeš oporo pri ljudeh, ki delijo tvoje izkušnje. To ni izdaja starih prijateljev, ampak normalen psihološki proces prilagajanja. Po porodu smo mame naravnane v grajenje podporne skupnosti okoli sebe in pogosto aktivno iščemo družbo podobno mislečih. Tako se gradi tudi neizmerno dragocena podporna skupina, ki jo vodim že več let: Skupnost za mame. (PS: Kmalu odprem vrata in te povabim.)


Čeprav so ta nova prijateljstva pogosto intenzivna, saj si z njimi deliš globoko čustveno in fizično izkušnjo materinstva, se lahko z leti tudi spreminjajo. Pomembno je, da jih sprejemaš kot dragocen del svojega trenutnega življenja, ne glede na njihovo dolžino.


3. Odnosi postanejo globlji in iskrenejši

Eden najbolj pozitivnih vidikov sprememb v prijateljstvih po materinstvu je, da se odnosi, ki ostanejo, pogosto poglobijo. Nekateri ljudje bodo z veseljem prilagodili odnos, sprejeli tvojo novo realnost in ostali ob tebi.


🔹 Psihološki vidik: Ko postaneš mama, se pogosto spremeni tvoja sposobnost postavljanja meja. Materinstvo te nauči, da tvoj čas in energija postaneta dragocena vira, ki ju ne moreš več trošiti za površinske ali toksične odnose. To pomeni, da začneš bolj ceniti iskrene, zanesljive in podporne prijatelje.


S tem ko si ranljiva, deliš svoje strahove in zmage, se tvoja pristna prijateljstva krepijo. Ne bo jih veliko, a bodo kakovostna – in prav ta povezanost je tista, ki dolgoročno najbolj prispeva k tvojemu duševnemu zdravju.



Sprejmi spremembe in jim zaupaj

Čeprav se lahko ob izgubi določenih prijateljstev pojavi občutek žalovanja, materinstvo prinaša tudi radost v novih povezavah. Spremembe v prijateljstvih so del osebne rasti – in tudi tukaj velja, da najbolj pristni odnosi vedno najdejo pot nazaj k tebi.


Pomembno je, da si dovoliš žalovati za odnosi, ki so se spremenili, a hkrati ostaneš odprta za nove priložnosti. Nikoli ne veš – morda bo ravno mamica, ki jo srečaš na sprehodu, nekoč postala tvoja najboljša prijateljica.



mother holding a newborn baby

Foto: Tamara Bizjak


Sem Asja Samec, poporodna doula, mama, psihologinja ... Moje poslanstvo je podpirati mame v poporodnem obdobju v njihovem intenzivno-transformativnem procesu – rojevanja mame. Če želiš mojo strokovno podporo kot pripravo, pomoč ali reintegracijo izkušnje tega obdobja, mi piši. Več o meni in mojem delu najdeš >> tule <<.





Že imaš mojo brezplačno e-knjižico in avdio vizualizacijo?


Naročiš ju >> tule <<



3 ZAMOLČANE POTREBE NOVOROJENE MAME


  • Ko se rodi dojenček, se rodi tudi mama

  • Kakšne potrebe ima novorojena mama?

  • Pogoste stiske novorojene mame

  • Kaj in kdo lahko pomaga?



    naslovnica brezplačne e-knjižice





 
 
 

Comments


© 2019 Novorojena si - Asja Samec

Novorojena si, Podpora za mame, Asja Samec s.p.

Milje 107a, Visoko pri Kranju

MŠ: 9323252000

Naveži stik z mano

Ko začutiš, da imaš vprašanje, kaj za podeliti ali da me potrebuješ, si dobrodošla, da mi pišeš.

  • Instagram
  • Facebook
asja_logo-03_edited_edited.png
bottom of page